Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
56 postów 488 komentarzy

Świat według Kowalskiego

kowalskijan584 - zastanawiam się, dlaczego Polacy są tacy ciapowaci i co zwykły kowalski może z tym zrobić? Każda droga ku poprawie składa się z tysięcy małych kroków więc tutaj będę je gromadził

Słowianie-niewolnicy czyli Grzegorza Brauna "nie znam się...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...ale porzucam trochę błotem".

"Grzegorz Braun o Słowiańszczyźnie przedchrześcijańskiej."
(opublikowany 26 maja 2016 r., komentarzy dodawać nie można więc piszę tutaj)

https://www.youtube.com/watch?v=aFj0lnxYR3sSpokojnie można go zaliczyć do kategorii "pedagogiki wstydu" mającej wbić "Polaczków" we wstyd (za przeszłość) i kompleks niższości (wobec domniemanej "wyższości" kościoła katolickiego czy szerzej kultury zachodniej).

[od 00:45]"W praktyce, co dobrego wraz z chrześcijaństwem przybywa na ziemie polskie? Bardzo konkretne rzeczy np. walka z niewolnictwem".

Więc tak tylko przypominam.

1. Kraje oparte na wartościach chrześcijańskich (np. Hiszpania, Anglia,Francja) zniosły u siebie niewolnictwo 900 lat po Mieszku
bo dopiero w XIX w. (nie licząc pańszczyzny wymyślonej też przecież przez chrześcijan). [1]

Co nie jest dziwne, skoro chrześcijanie przez jakieś 1400 lat istnienia swojej religii (IV w.n.e-XVIII w)
uważali niewolnictwo za wolę boską np. Nowy Testament:

"Niewolnicy ze czcią i bojaźnią w prostocie serca bądźcie posłuszni waszym doczesnym panom" (Ef 6, 5-7)[2]

2. [ok 01:00]  "niewolnictwo było na naszych (polskich -dop.mój) ziemiach przemysłem narodowym"

O Polsce Mieszka nie ma bezpośrednich wzmianek, że zajmował się handlem niewolnikami.
Są wzmianki o Czechach, Rusi i innych krajach słowiańskich. O Polsce nie ma.

Są wzmianki u Ibrahima ibn Jakuba o Ratyzbonie, Magdeburgu, Pradze,Kijowie i ... Krakowie.
Tylko, że Kraków był wtedy prawdopodobnie miastem czeskim. [3]
Pozatym Czechy były już wtedy katolickie a nie pogańskie :)

Wygląda więc na to, że szlaki niewolników omijały Polskę.


3. [ok. 03:45]  "św. Wojciech (...) skąd Czech wziął się na ziemiach polskich?(...)Miał przerąbane u siebie bo
tam przeciwstawiał się św. Wojciech handlowaniu niewolnikami (...) Walczył z niewolnictwem."


Czyli uciekł z kraju handlarzy niewolników do kraju ... jeszcze większych (albo takich samych) handlarzy niewolników.
Masochista czy co? :)

4. [od 05:00] -przez kilka minut tyrada przeciw rodzimowiercom, potem temat "składania ofiar z ludzi" przez Słowian i na końcu przestroga przed poganami czczącymi przedchrześcijańskie dzieje :)

Pan Grzegorz Braun. Taki erudyta, człowiek kulturalny ...a gdy dochodzi do spraw kościelnych nagle wyłącza mu się myślenie.

I niech mi ktoś powie, że katolicyzm nie oducza myślenia... :)

A przecież mógłby chociaż tyle wiedzieć, że (w VII w.) pisano o Słowianach:

"
„Plemiona Słowiańskie i Antów podobne sposobem życia i zwyczajami, i miłością ku wolności; żadnym sposobem nie można skłonić do niewolnictwa względnie podległości w swoim kraju. […]  Znajdujących się u nich w niewoli nie trzymają w niewolnictwie jak inne plemiona przez czas nieograniczony, lecz ograniczają czas terminem, dają im wybór, albo za umowny wykup wrócą do swoich lub pozostaną jako wolni i przyjaciele.”
Pseudo-Maurycjusz (VI-VII w. – pisarz bizantyjski)" [4]


-----------------------------------------------------
Żródła:

[1] "Zniesienie niewolnictwa" -https://pl.wikipedia.org/wiki/Zniesienie_niewolnictwa

[2] Nowy Testament - //biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1033
"Chrystianizm a niewolnictwo" -//www.racjonalista.pl/kk.php/t,581


[3] "Slav czyli slave. O tym jak najbardziej wolnościowy lud dał nazwę niewolnikom"
//www.racjonalista.pl/kk.php/s,10137/q,Slav.czyli.slave.O.tym.jak.najbardziej.wolnosciowy.lud.dal.nazwe.niewolnikom
//www.racjonalista.pl/kk.php/t,10137 (wersja na jednej stronie)

"Powstanie Polski zatrzymało niewolę Słowian
(...)
Ibrahim w istocie opowiada nam o kluczowym szlaku niewolniczym, który koordynowali Czesi. Jego początkowym punktem był Kijów, gdzie trafiali niewolnicy z całej Rusi. Z Kijowa prowadził on przez Lwów, Przemyśl oraz Kraków do Pragi, a z Pragi wiódł do Ratyzbony. Był to szlak Ratyzbona-Kijów. Piastowie nie mieli w nim żadnego udziału. "


[4] "Wartości pogańskie i „wartości chrześcijańskie” "-https://opolczykpl.wordpress.com/wartosci-poganskie-i-wartosci-chrzescijanskie/
 

KOMENTARZE

 • Bardzo nerwowo
  Reaguje G.Braun na jakąkolwiek krytykę KK. Już dawno to zauważyłem. No cóż.... Zdaje się , że wiele spotkań organizuje w Kościołach i na parafiach. Aczkolwiek za słuszną uważam jego krytykę protestantyzmu, krytykę Żydów i Judaizmu, to w przypadku krytyki KK obiektywy raczej nie jest.
 • @zbig71 18:57:59
  Jest moim ulubieńcem.Zawsze z niecierpliwością wyczekuję jego kolejnej prelekcji a bywa że co poniektórych wysłuchuje wielokroć.Prawdopodobnie będę na niego głosować ale poniższe stwierdzenie jest niestety słuszne:

  // w przypadku krytyki KK obiektywy raczej nie jest //

  A przecież człowiek z jego inteligencją musi sobie zdawać sprawę z tego że tak jak istnieją "czarne legendy" na temat Kościoła (katolickiego) tak istnieją "czarne legendy" na temat przedchrześcijańskich Słowian czy wogóle Europejczyków.
  Autorem czarnych legend na temat pogan byli księża i mnisi katoliccy, zaś po francuskiej rewolucji czarne legendy zaczęły spowijać Kościół.
  Po tejże rewolucji liberałowie zaczęli również tworzyć mity na temat monarchii.Wstyd to wielki ale spora część tych owych mitów jest elementem polskiej myśli patriotycznej.
  Byłoby dobrze gdyby ktoś zdobył się na odwagę i przerwał ten zaklęty krąg i po prosu "ograniczył się" do mówienia prawdy.
 • Braun robi postępy
  Kiedyś, tzn. parę lat w czasie jednej ze swoich prelekcji w Szczecinie wyraził się, że „w 966 dosłownie zeszliśmy z drzew”, a teraz twierdzi, że jednak na tych drzewach nie siedzieliśmy, tylko handlowaliśmy niewolnikami i czynili ofiary z ludzi. Słowianie mu się najwyraźniej z żydami pomylili.

  Opowieści o chrześcijaństwie znoszącym niewolnictwo są i śmieszne i niepoważne, o czym można nawet w Wikipedii poczytać:
  „W 1823 niewolnictwo zniesiono w Chile, w 1829 w Meksyku. W 1833 Wielka Brytania uchwaliła zniesienie niewolnictwa w imperium brytyjskim. Następnie uczyniła to Francja (1848) i Peru (1854). W Stanach Zjednoczonych nastąpiło to w wyniku wojny secesyjnej (1863 Proklamacja Emancypacji, 1865 13. poprawka do konstytucji). Brazylia była ostatnim państwem Ameryki Łacińskiej znoszącym niewolnictwo (1888).
  W XX w. likwidacja niewolnictwa stała się przedmiotem umów i praw międzynarodowych, m.in. sponsorowanych przez Ligę Narodów (Konwencja w sprawie niewolnictwa podpisana w Genewie 25 września 1926), później ONZ.”
  Mało tego, niewolnictwo istnieje do dnia dzisiejszego i ma się całkiem dobrze, tyle że o nim nie piszą na pierwszych stronach gazet.
 • @ikulalibal 19:19:29
  „Byłoby dobrze gdyby ktoś zdobył się na odwagę i przerwał ten zaklęty krąg i po prosu "ograniczył się" do mówienia prawdy.”

  Na to trzeba polskich elit, a nie przyszywanych i polskich patriotów, a nie wysłanników takich czy innych państw i mocarstw, z Watykanem włącznie.
 • @ikulalibal 19:19:29
  Mo że mieć jakiś ,, układ,, z KK.? Albo rzeczywiście wierzy. Tomasz Gryguć czyli Pan Nikt jest chyba szczerszy w ocenie różnych spraw.
 • @zbig71 20:18:41
  //Mo że mieć jakiś ,, układ,, z KK.? //

  Może.Z tym że nie tyle "układ" co świadomość że jego (braunowa) działalność w kwestii ożywienia "kościoła przedsoborowego" może wychodzić na przeciw oczekiwaniom pewnej części zarówno katolickiego kleru jak i laikatu, która wiedziona instynktem samozachowawczym chętnie "powróciłaby" do kościoła "tradycyjnego".

  // Tomasz Gryguć czyli Pan Nikt jest chyba szczerszy w ocenie różnych spraw//

  Przypuszczalnie nie ma doraźnych planów politycznych dlatego może pozwolić sobie na "nieschlebianie" odbiorcy.Względem słuchacza bywa "niesympatyczny" a nawet brutalny .Dobrze robi.Pozbywa się patriotów-idiotów gotowych biegnąć za byle błyskotką,a skupia ludzi na tyle kumatych że w mig,bez puszczania oka, rozumieją o co chodzi.
  Kilka miesięcy powiedział kilka słów prawdy o Wojtyle.Podziwiam go za to bo to dla kogoś jednocześnie nie będącego lewakiem akt politycznej ( no i cywilnej) odwagi.
 • @ikulalibal 19:19:29
  W 2015 roku, przed wyborami prezydenckimi zadałem kilka pytań, sądziłem, że mi odpowie a ja go poprę w wyborach. Niestety milczał, więc ponownie je przypominam.  „G. Braun jako kandydat na prezydenta nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy wypowiedziałby Traktat Lizboński, powiedział, że musiałby się jako prezydent poradzić swoich doradców. Nie powiedział, czy nadal Polska ma jego zdaniem wysyłać swoich żołnierzy wraz z NATO do okupacji suwerennych państw, czy i jak konkretnie chciałby zmienić cały system bankowy w Polsce, a to jest sprawa kluczowa dla zmiany systemu w Polsce, podobnie jak sprawa niezależnej emisji pieniądza (kwestia fundamentalna dla suwerenności państwa i możliwości jego rozwoju). Nie mówi, czy zlikwidowałby obce bazy wojskowe na terytorium Polski. Jeśli nie chce tego wszystkiego zmieniać, to jak widzi przywrócenie niepodległości Polski i suwerenności narodowej? To są kluczowe postulaty, które omija zarówno Braun jak inni kandydaci na prezydentów oraz tzw. niezależni publicyści, o czynnych politykach nie wspominając. Taki program trzeba publicznie ogłosić do wiadomości obywateli. Braun nie odpowiadał na fundamentalne sprawy dla przyszłości Polski. Mimo to był promowany i dopuszczony do kampanii na najwyższy urząd w Polsce. Gawędzenie na różne tematy, z czego zawsze później można się wycofać, straszenie Polaków Rosjanami, afiszowanie się bez potrzeby ostentacyjnie z wiarą (różaniec w ręku, gdy policja zabierała do z siedziby Państwowej Komisji Wyborczej) nasuwa skojarzenie z Wałęsą, jego obnoszeniem się z Matką Boską w klapie marynarki. Ogólniki w rodzaju: kościół, szkoła, strzelnica, albo bolszewika goń, goń, goń, nie zastąpią poważnego programu.”
 • @ikulalibal 21:15:31
  I pojawiły się o to w sieci pretensje do niego, właśnie w sprawie Wojtyły. Choć widać, że te pretensje są od ludzi którzy albo mają kłopoty ze słuchem, albo że zrozumieniem wypowiadanych słów przez PN, albo przez debili.
 • @Wrzodak Z. 21:35:35
  Jeśli idzie o obecność wojsk amerykańskich w Polsce, to niejednokrotnie słyszałem krytykę tego pomysłu u GB. Sprawę wypowiedzenia TL na pewno trzeba skonsultować z prawnikami. Bo sam TL jest zawiły. Czy był promowany? Chyba zgodnie z prawem wyborczym. Ja pamiętam, że w mediach głównego ścieku starano się go skompromitować. Do hasła K. S. S dodaje jeszcze Mennica, tylko co to w jego przypadku oznacza?
 • @zbig71 22:18:03
  Może zmądrzał, a może ma takie zadania. Ja pytałem go w 2015 roku, może coś zrozumiał a może musi gadać to co mu każą.
 • @Wrzodak Z. 23:17:19
  W kampanii 2p015 mówił dużo o żydowskich roszczeniach. Dlatego oddałem na niego głos. Ale wiadomo, nikomu nie ufać.
 • @Lotna 20:14:55
  G.Braun to taki religijny radykal. Jako czlowiek inteligentny zdaje sobie sprawe z faktu, ze katolicyzm stanowi w Polsce swego rodzaju "lepiszcze" dla Narodu. Ogromna wiekszosc Polaköw to ludzie wierzacy, choc spora czesc to "bierni" katolicy. UE przekonala sie, ze nie bedzie latwo Polaköw zlaicyzowac. Jednak uströj, polityka, nie moga opierac sie na religijnym fanatyzmie, do ktörego p.Braunowi bardzo blizko. Zachöd wykorzystal religijny fanatyzm wyznawcöw Allacha i skutecznie wzniecil pozar, ktörego nie potrafi opanowac.
  P.Brauna dobrze sie slucha, bo möwi ladnie i skladnie, nie powinien jednak wypowiadac sie na tematy, o ktörych nie ma pojecia /Polska przedchrzescijanska/. Wielka szkoda, ze odebrano p.prof.Lewickiej fundusze na badanie zrödel arabskich /Al Masudi/ opisujacych dawna slowianszczyzne. Miala wielkie nadzieje na znalezienie wiecej materialu.
  Politykom polskim malo bylo wrogöw w Europie, zaczeli draznic swiat arabski i nie wiadomo, czy wystarczy nam bogobojnosc aby wyjsc bez szwanku w panujacy obecnie swiatowym chaosie.
 • Witaj
  zamiast gwiazdek kilka luźnych uwag

  Zauważyłem, ze w tych dyskusjach mało kto odnosi się równoległych procesów chrystanizacji mających miejsce w innych miejsacach kontynentu.

  Np. Chlodwig przyjął chrzest, bo Bóg chrześcijan dał mu zwycięstwo militarne ;)

  G. Braun przede wszystkim nie jest historykiem i dlatego czasami popełnia grubsze błędy.


  pozdr
 • @MacGregor 10:41:55
  "G. Braun przede wszystkim nie jest historykiem i dlatego czasami popełnia grubsze błędy."

  Gdyby chociaż używał w wypowiedzi "Prawdopodobnie w kraju Mieszka było niewolnictwo","Być może pierwsi Piastowie dorobili się na handlu niewolnikami " można by to uznać za jakąś próbę objaśnienia.

  Ale u Grześka jest ZERO (0) wątpliwości!

  Dlatego, Grzegorz Braun jest kompletnie niewiarygodny dla mnie.

  Podobnie jak inni katoliccy "antysystemowcy" typu Janusz Korwin-Mikke,Michałkiewicz,Kowalski,Jabłoński, Winnicki itd.

  Może i mówią czasem prawdę (każdy agent musi się uwiarygodnić) ale gdyby przyszło do czynów to łatwo zmienią stronę.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031