Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
56 postów 488 komentarzy

Świat według Kowalskiego

kowalskijan584 - zastanawiam się, dlaczego Polacy są tacy ciapowaci i co zwykły kowalski może z tym zrobić? Każda droga ku poprawie składa się z tysięcy małych kroków więc tutaj będę je gromadził

Lech, Czech, Rus i ... reszta rodziny?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Na początku był sobie Lech i Czech.

 Na początku był sobie Lech i Czech. Taką wersję podaje kronika z XIII w.
Rusa jeszcze wtedy nie było. Rusa dodał do legendy Jan Długosz w XV w., pewnie
dla załatwienia sobie jakiegoś naukowego grantu u Jagiełły, który w tym czasie zaczął aktywną politykę wschodnią (co w tamtych czasach oznaczało spranie po pysku tego czy tamtego gościa zza wschodnich rubieży, no ale jak na ludzi kulturalnych przystało, trza było znaleźć jakiś powód takiego mordobicia).

 Ale ale! ... przecież Piastowie  to była prawilna rodzina pogańska.


Znaczy się- wielodzietna.


Czyżby więcej dzieciaków nie było?

 Był Prus, ale chyba go rodzeństwo nie lubiało za bardzo. Twarz miał niewyjściową i wadę wymowy, niemy niemiec jakiś czy co?

 Był Węgiel bo czarny od smoły, w puszczy lubiał siedzieć, mało kto go widział. Wieść gminna niesie, że poszedł na południe, i tam założył Węgry (od zniekształconego imienia jego).

 Były wreszcie i córki. Nikt o nich nie wspomina bo księgi pisali księża, na wdzięki niewieście nieczuli (oficjalnie, bo jak jest- każdy wie).

 Kiedy Lech zachwycił się Orłem Białym i postanowił zostać pod Gnieznem, Litwa, Łotwa i Estonia stwierdziły, że wolą plażę i morze niż puszcze pełne komarów.

Zabrawszy zatem Prusa, poszły się opalać. I tak powstały państwa bałtyckie (Prus gdzieś tam po drodze zaginął i dzisiaj nie ma po nim państwa).


https://pl.wikipedia.org/wiki/Lech,_Czech_i_Rus

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031