Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
56 postów 488 komentarzy

Świat według Kowalskiego

kowalskijan584 - zastanawiam się, dlaczego Polacy są tacy ciapowaci i co zwykły kowalski może z tym zrobić? Każda droga ku poprawie składa się z tysięcy małych kroków więc tutaj będę je gromadził

Zmusić do wolności słowa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wolność wypowiedzi mamy zapisaną w Konstytucji.

Ale spróbujcie ją wyegzekwować :)


Artykuł 54. orzeka iż


"   1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

   2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Ustawa może wprowadzić obowiązek uprzedniego uzyskania koncesji na prowadzenie stacji radiowej lub telewizyjnej.
"Biorąc pod uwagę opiniokształcącą i ogólnospołeczny wpływ mediów głównego nurtu oraz z drugiej strony coraz mocniejszą cenzurę na nich, postuluję aby powstało prawo wymuszające wolność słowa na mediach głównego nurtu.

Najprościej media głównego nurtu można opisać jako portale, telewizje w Polsce mieszczące się w pierwszej 10-tce (15-ce, 20-ce...-do dyskusji) najpopularniejszych.

Media głównego nurtu powinny mieć obowiązek:


1) obowiązek dopuszczania komentowania (niedopuszczalne byłoby wyłączenie komentowania jak to miało niedawno miejsce na Gazecie Wyborczej z powodu w temacie uchodźców)


2) obowiązek publikowania wszystkich wypowiedzi (nawet tych niezgodnych z linią programową mediów)


3) obowiązek umieszczania usuniętych komentarzy w tymczasowym archiwum (a nie ich kasowania) gdzie czytelnik który ma na to ochotę, może się z nimi zapoznać.


Portale, blogi, telewizje, kanały mniej popularne nadal mogłyby pracować po swojemu czyli
na zasadzie "Mój portal, moje zasady".

W praktyce mogłoby to wyglądać tak:

Za niedopuszczenie wymiany zdań (komentowania) - grzywna.

Za bezzasadne usunięcie postu (np. post zgodny z regulaminem portalu ale nie po myśli administratorów)- grzywna.


Dodatkowo portal taki mający sławę "bojący się wolnego słowa" mógłby stracić na renomie co przełożyłoby się na finanse.

Najważniesze pytanie: Jak to wprowadzić?

1. Projekt trzeba doprecyzować pod względem prawnym.
2. Gotowy projekt przedłożyć posłom z własnych okręgów. Senatorów też można męczyć.
3. Zapewne oleją go...
4. Dlatego trzeba będzie liczyć na efekt kuli śniegowej tzn. projekt trzeba będzie składać wielokrotnie licząc że za którymś razem (może dopiero po 2-3 latach) coś się zacznie dziać, oraz licząc, że problem dotrze do świadomości ogółu i zyska jego przychylność.

Łatwiejszej drogi nie widzę. Ale mam nadzieję, że inni ją widzą.

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Tylko że to postulowane
  "prawo wymuszające wolność słowa na mediach głównego nurtu."
  jest sprzeczne z tym, iż
  "1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji."

  Wolność poglądów dotyczy bowiem także prawa wyrażania dezaprobaty wobec poglądów innych, czyli także do nie rozpowszechniania takich poglądów.
 • @programista 09:36:18
  Jest duża różnica między "wyrażaniem dezaprobaty" a "nie rozpowszechnianiem poglądów". W pierwszym przypadku mówimy, że takich i takich poglądów nie lubimy. W drugim przypadku te poglądy wprost usuwamy z przestrzeni publicznej (cenzura). Jeżeli 80% Polaków czerpie informacje z portali na których 99% poglądów jest takich samych lub podobnych a odmienne są usuwane to trudno nazwać to wolnością słowa i wypełnianiem Art. 54 Konstytucji.
 • @ireneusz 18:08:28
  może tak, może nie.
 • @kowalskijan584 20:15:46
  Nie z przestrzeni publicznej, a z przestrzeni własnej, utrzymywanej własnymi środkami. By była to przestrzeń publiczna, to wszyscy musieliby opłacać koszty jej utrzymywania kolejnym abonamentem.
 • Autor
  Trzeba wszystkich wziąć krótko za mordę i zaprowadzić powszechny liberalizm. I niechby tylko ktoś wtedy spróbował nie być liberalny!
 • @programista 07:36:05
  Zdefiniuj pojęcie przestrzeni prywatnej i publicznej. Jak liczysz koszty? Bo dla mnie koszty to nie tylko to ile mi zabiorą pieniędzy ale też ile zabiorą mi czasu, miejsca.

  Jak sobie postawisz dom i urządzisz go po swojemu to jest to przestrzeń Twoja (prywatna). Jeśli zaczniesz wymuszać taki wzór na innych (bo możesz) to jest to naruszenie przestrzeni innych (publicznej).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031